Richelieu Hardware BP775128BORB Beauharnois Collection 5 1/16-inch (128 mm) Center-to-Center Brushed Oil-Rubbed Bronze Traditional Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Classic rectangular pull for kitchen or bathroom cabinets. Beveled edge and tapered feet make it an elegant addition to any room. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Traditional cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 5 1/16 in (128 mm)
  • Length (from left to right): 6 1/4 in (158 mm) | Width (top-to-bottom): 13/16 in (20 mm) | Projection (front to back): 1 5/16 in (33 mm)
  • Finish: Brushed Oil-Rubbed Bronze, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199324959
Color Browns and Bronzes
Shape Rectangular
Brand Name Richelieu
Metal Type Bronze
Style Name Brushed Oil-Rubbed Bronze
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 6.4 ounces
Finish Types Brushed Oil/Rubbed Bronze
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP775128BORB
Material Type Metal
Item Type Name Richelieu Hardware Classic Metal Handle Pull, 6.22", Brushed Oil/Rubbed Bronze